21 lutego 2020 21:00 | Aktualności

Potyczki z polszczyzną

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Przesłanie jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. Wyrazem tej dbałości jest przywiązywanie wagi do poprawności ortograficznej. Dlatego 21 lutego zapraszamy uczniów klas 4 – 8 do zmierzenia się z rodzimą ortografią. Na osoby, które najlepiej wywiążą się z zadania, czekają nagrody. Ponadto w bibliotece szkolnej na dziesięciominutowych przerwach chętne osoby będą mogły sprawdzić swoją wiedzę językową i liczyć na słodki upominek. Zapraszamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego!

Uczennice klasy VIII a: Weronika Łukasiewicz, Weronika Trafna i Dominika Zieleniewicz , uczciły Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, biorąc udział w dwunastej edycji powiatowego konkursu „Potyczki z polszczyzną”. Dziewczyny rozwiązywały test i wykazały się doskonałą znajomością języka polskiego. Dominika zajęła drugie miejsce. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy.