11 września 2017 08:43 | Aktualności

Narodowe czytanie "Wesela"

Narodowe czytanie "Wesela" z udziałem uczniów naszej szkoły! Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie odbywa się pod patronatem Prezydenta RP już od 2012 roku. Ma ona na celu popularyzację czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, podkreślenie potrzeby dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej Polaków. Rozpoczęło ją wspólne czytanie "Pana Tadeusza". W tym roku w efekcie internetowego głosowania wybrano jako lekturę "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i uczniowie naszej szkoły również zyskali możliwość czytelniczego odkrycia tego wybitnego dramatu oraz jego autora. Właśnie w tak niesztampowy sposób zainaugurowano pracę w nowym roku szkolnym: 5 września uczniowie wysłuchali audycji, która przybliżyła postać Wyspiańskiego, jednego z najbardziej wszechstronnych artystów polskich. Ten dramaturg, poeta, malarz, grafik i architekt, został naszym uczniom przedstawiony przez panią pedagog Urszulę Romanowską, która przeniosła wszystkich słuchaczy w bronowicką rzeczywistość roku 1900. Następnie wybrani uczniowie odczytali scenę 1 aktu I. Sławetne "Cóż tam, panie, w polityce?" wygłosił Mikołaj Kamiński z klasy 5a wcielający się w rolę Czepca, jako Dziennikarz zbył go lekceważąco Mateusz Bergmann z klasy 4c. Dzień Narodowego Czytania w SP 2 wzbogaciła okolicznościowa wystawka książek i albumów autostwa Stanisława Wyspiańskiego, którą uczniowie mogli podziwiać w szkolnej bibliotece. Można tu było otrzymać również pamiątkowy stempel. To był dzień pełen wrażeń! Całość szkolnej akcji Narodowego Czytania "Wesela" koordynował pan Paweł Morawski ze szkolnej biblioteki, a oprawę plastyczną przygotowała pani wychowawczyni ze świetlicy, Alicja Gogolik. Dzięki ich pracy uczniowie naszej szkoły mogli się przenieść "do świata, którego już nie ma", jak to określił profesor Wyrwa wygłaszając okolicznościową mowę w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.